Jak skutecznie przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? Poradnik dla kandydata.

Opublikowano: 2023-08-31

Odpowiednie przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej znacząco zwiększa szanse na sukces

Rozmowa rekrutacyjna to kluczowy moment w procesie zdobywania wymarzonej pracy. To szansa, by zaprezentować swoje umiejętności, doświadczenie i osobowość potencjalnemu pracodawcy. Odpowiednie przygotowanie może znacząco zwiększyć Twoje szanse na sukces. W tym artykule omówimy kroki, które pomogą Ci skutecznie przygotowywać się do rozmowy rekrutacyjnej i w pełni wykorzystać tę szansę.

Badanie firmy i stanowiska pracy.

Pierwszym krokiem jest dokładne zrozumienie firmy, do której składasz podanie, oraz wymagań stanowiska pracy. Przeczytaj ich witrynę internetową, misję, wizję, wartości i aktualności. Dowiedz się, jakie są najważniejsze cele firmy oraz jakie umiejętności są kluczowe dla wykonywania oferowanego stanowiska. Koniecznie sprawdź zakładki, które najczęściej noszą nazwę ‘’O nas” oraz ‘’Kariera”. Warto również zapamiętać, jakich odpowiedzi udzieliłeś np. we wstępnym formularzu rekrutacyjnym.

Chcąc znaleźć więcej informacji, sprawdź co o firmie piszą w internecie – m.in. fora, portale z opiniami, oraz zajrzyj na social media prowadzone przez firmę.

Przygotowanie odpowiedzi na typowe pytania.

Rozważ, jakie pytania mogą zostać Ci zadane podczas rozmowy. To może być np. ‘’Dlaczego chce Pan/Pani zmienić zawód”, ‘’Jakie są twoje wady/zalety”, ‘’Jak wyobrażasz sobie pracę na tym stanowisku” itp. Przygotuj odpowiedzi, które podkreślają Twoje umiejętności i doświadczenie w kontekście wymagań stanowiska. Weź pod uwagę pytania ogólne dotyczące Twojej osoby, ale i pytania bardziej szczegółowe, specjalistyczne dotyczące branży, stanowiska, zakresu obowiązków (wskazanego w ogłoszeniu), wymaganej wiedzy. Warto rozważyć scenariusz prezentujący Twoje kompetencje na przykładach w schemacie: co się wydarzyło, jaki był problem, jak sobie z tym poradziłaś/eś, czyli z wykorzystaniem tzw. metody STAR

Przemyślenie swojego doświadczenia.

Przeanalizuj swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe, edukację oraz osiągnięcia. Zidentyfikuj przykłady sytuacji, w których wykazywałeś/aś się umiejętnościami związanymi z oferowanym stanowiskiem. Opowiedz o tych przykładach w sposób klarowny i związany z wymaganiami pracy. Doprecyzuj aspekty łączące stanowisko, o które się ubiegasz, z wcześniejszymi doświadczeniami.

Ćwiczenie kompetencji miękkich.

Obok umiejętności specjalistycznych, pracodawcy często zwracają uwagę na tzw. kompetencje miękkie, takie jak umiejętność pracy zespołowej, komunikacja, czy kreatywność. Przygotuj przykłady sytuacji, w których wykazałeś te cechy.

Pytania do rekrutera.

Przygotuj listę pytań, które chciałbyś zadać rekruterowi na zakończenie rozmowy. To pokazuje Twoje zainteresowanie i zaangażowanie. Możesz pytać o strukturę zespołu, projekty, w których mógłbyś wziąć udział, czy oczekiwania wobec kandydata na tym stanowisku.

Symulacja rozmowy.

Przećwicz rozmowę przed lustrem lub poproś drugą osobę, by udawała rekrutera. To pomoże Ci nabierać pewności siebie i opanować nerwy. Umiejętności autoprezentacji, sposób wysławiania i jasność przekazu mogą zdecydowanie pomóc Ci w zrobieniu dobrego wrażenia na rekruterach.

Wygląd zewnętrzny – ubiór.

Dopasuj swoje ubranie do kultury firmy i charakteru stanowiska. Jeśli firma jest formalna, postaw na elegancką stylizację. Jeśli bardziej casualowa, wybierz ubrania, w których czujesz się pewnie i komfortowo. Pamiętaj, aby ubiór był czysty i schludny. Zadbaj również o swoją fryzurę, zarost, czy makijaż. Unikaj strojów wyzywających i zbyt wyrazistych chyba, że specyfika stanowiska temu sprzyja. Więcej wskazówek, dotyczących ubioru na rozmowę kwalifikacyjną znajdziesz w naszym materiale filmowym.  

Przybycie na miejsce z wyprzedzeniem.

Staw się na miejscu rozmowy z wyprzedzeniem, aby uniknąć spóźnienia. Pozwoli to także złapać oddech i skoncentrować się przed spotkaniem. Wypadki losowe mogą przydarzyć się każdemu, niemniej zaplanuj swoją podróż do miejsca rozmowy rekrutacyjnej z uwzględnieniem ewentualnych drobnych trudności, zwłaszcza jeśli jest to dla Ciebie całkowicie nowa lokalizacja.

Każda rozmowa to cenna lekcja.

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej to kluczowy etap w zdobywaniu wymarzonej pracy. Badanie firmy, przygotowanie odpowiedzi na pytania, przemyślenie swojego doświadczenia i kompetencji miękkich oraz ćwiczenia to tylko niektóre z kroków, które pomogą Ci w pełni wykorzystać tę okazję. Pamiętaj, że niezależnie od wyniku każda rozmowa to cenna lekcja. Powodzenia!

Newsletter pracodawcy

Chcesz dostawać informacje o rynku pracy i metodach rekrutacji?  Zapisz się do Newslettera!

    Zapisz się na newsletter!

    Chcesz być na bieżąco z wartościowymi artykułami z zakresu kadr, HR czy rekrutacji?