Który dzień tygodnia jest najlepszy na rozmowę rekrutacyjną?

,

Opublikowano: 2023-11-01

Każdy dzień tygodnia jest związany z konkretną Planetą, Słońcem lub Księżycem, co może mieć wpływ na naszą energię, nastroje i zachowania w ciągu tygodnia.

Wierzenia astrologiczne, opierające się na pozycji planet w naszym układzie słonecznym, od wieków interesują ludzi na całym świecie. Jednym z aspektów, które przypisuje się astrologii, jest wpływ planet na dni tygodnia. Każdy dzień tygodnia jest związany z konkretną Planetą, Słońcem lub Księżycem. Ta astrologiczna koncepcja może mieć wpływ na naszą energię, nastroje i zachowania w ciągu tygodnia. Warto wykorzystać tę wiedzę do lepszego zrozumienia siebie i zwiększenia swojej produktywności.

Pierwszy dzień tygodnia.

W kalendarzu planetarnym, jak również w wielu tradycjach (w tym naukach kościoła), tydzień rozpoczyna się w niedzielę. W kulturze zachodniej postawiliśmy poniedziałek na początku, a niedzielę na końcu tygodnia, odwracając jednocześnie cykl. Nadal to jednak niedziela jest pierwszym dniem tygodnia. Zatem, począwszy od niedzieli, przez wszystkie kolejne dni tygodnia działa na nas energia planet, których subtelne działanie pojawia się tuż po wschodzie słońca.

Niedziela – dzień Słońca.

Niedziela, Sunday (Sun day, dzień Słońca), uznawana jest za przejaw chęci do życia, punkt wyjścia.

Słońce jest symbolem życia, świeżości i energii. Energia niedzieli jest często postrzegana jako odnowa i regeneracja. To doskonały czas na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, odprężenie się i naładowanie baterii na cały tydzień. Niedziela to dzień zadowolenia i uśmiechu, dlatego w tym dniu warto zrobić coś, co po prostu sprawia nam radość. Wsłuchaj się w potrzeby swojego organizmu i nie miej wyrzutów sumienia, jeśli zamarzy ci się spędzenie całego dnia w łóżku. To idealny czas na relaks, odpoczynek, rodzinne wyjazdy czy rozmowy z przyjaciółmi. Energia Słońca wspiera duchowy rozwój, pomaga skupić się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

To również czas wdzięczności i docenienia. Poszukaj wokół siebie osób, rzeczy, zdarzeń, za które chciałbyś tego dnia podziękować. Mogą to być drobiazgi, jak poranna kawa w ulubionym kubku, spokojnie przespana noc, czy uśmiech bliskiej osoby.

Poniedziałek – dzień Księżyca.

Pierwszy dzień po niedzieli, Monday (Moon day, czyli dzień Księżyca). W astrologii Księżyc jest symbolem emocji, intuicji i zmienności. W tym dniu często odczuwamy intensywniejsze emocje i zmienność nastrojów i wielu z nas nie darzy tego dnia sympatią. Tak jak księżyc ma swoją mroczną stronę, tak i my mamy mroczne strony naszej osobowości, które tego dnia dochodzą do głosu. Dlatego w poniedziałek jesteśmy szczególnie narażeni na konflikty, irytację, poczucie chaosu. To sprawia, że pierwszy pracujący dzień tygodnia często wiąże się ze zmęczeniem i ogólnym rozbiciem, a wielu uważa poniedziałek za najtrudniejszy w całym tygodniu. Dlatego też poniedziałek jest fatalnym dniem na zebrania w firmach! Ich organizacja mija się z celem, bo uczestnicy i tak nie przyswoją ważnych treści. Tego dnia najlepiej niczego nie ustalaj, nie podpisuj, nie negocjuj, nie podejmuj ważnych decyzji. Są o wiele lepsze dni w tygodniu na takie działania.

Energię poniedziałku lepiej wykorzystać do zrozumienia swoich emocji oraz rozpoczęcia tygodnia w zrównoważony sposób. Pobądź tego dnia ze sobą, wsłuchaj się w swoje wnętrze. Zminimalizuj kontakt z innymi ludźmi i odizoluj się od świata. Zaufaj głosowi intuicji bardziej niż rozumu. Księżyc symbolizuję energię żeńską, wewnętrzną i głęboką. To świetny czas na rozmowę z samym sobą, refleksyjne pytania, nieśpieszne odpowiedzi. Poniedziałek to także dzień kreowania, planowania, snucia marzeń – warto myśleć wtedy o pomyślnych rozwiązaniach, ponieważ energia księżyca będzie wyjątkowo im sprzyjać. To również bardzo dobry czas na taką aktywność jak joga, journaling, czy terapia.

Wtorek – dzień Marsa.

W języku polskim dzień wtóry po niedzieli; w hiszpańskim i francuskim Martes i Mardi nawiązuje do Marsa. Mars to planeta aktywności, energii i odwagi, co sprawia, że wtorek staje się idealnym dniem na załatwianie przeróżnych spraw. Stanowi siłę napędową całego tygodnia pracy i postrzegany jest jako dzień, w którym osiągamy wyższą wydajność i wzmożoną produktywność.

Po trudniejszym poniedziałku, wtorek daje nam możliwość skupienia się na zadaniach i wyznaczonych celach. Dzięki Marsowi wtorek jest doskonałym dniem na podejmowanie decyzji oraz zaczynanie i kończenie wszelkich projektów. Tego dnia wprowadź w czyn wszystkie zadania i pragnienia, które zalegają lub pojawiły się w poniedziałek.

Wtorkowy dzień jest idealny na ćwiczenia, sprzątanie bałaganu oraz nadrabianie zaległości. Dodatkowo energia, która towarzyszy wtorkowi, sprawia, że rozwijanie pasji, nauka oraz postępy we wszystkich dziedzinach życia, rozwijają się znacznie szybciej.

A zatem: chcesz zacząć się zdrowo odżywiać, uprawiać sport, uczyć się hiszpańskiego? Zacznij we wtorek! Szukasz nowej pracy? Wtorek jest najlepszym dniem na wysyłanie CV (ale niekoniecznie na rozmowę kwalifikacyjną – tutaj lepiej sprawdzi się energia innego dnia tygodnia). To także idealny czas na spotkania odpalające tydzień, na kickoff meeting, rozpoczynanie projektu, skończenie artykułu, odpowiadanie na zaległe maile, ogarnianie spraw urzędowych.

Środa – dzień Merkurego.

Dzień środkowy, połowa tygodnia. Miércoles (hiszp.) i Mercredi (franc.) odwołują się do Merkurego, planety komunikacji, nauki, intelektu i ekspresji. Dzięki wpływowi Merkurego wiadomości przenoszone są w niezwykle skuteczny i precyzyjny sposób, w związku z czym środa jest idealnym dniem na komunikację, rozwiązywanie problemów, skoncentrowanie się na intelektualnych zadaniach i rozwoju umiejętności.

Energia środy pozytywnie wpływa na działania związane z handlem i finansami. Sprzyja naradom, zebraniom, podpisywaniu umów i kontraktów. Jest świetnym dniem na burze mózgów, ustalanie ról i podziału obowiązków w zespołach oraz wszelkie rozmowy związane z pracą – to idealny czas na rozmowę kwalifikacyjną!

Dodatkowo energia środy wspiera myślenie twórcze i pozwala w pełni wykorzystać potencjał naszego rozumu. Tego dnia jesteśmy bardziej spójni, mamy lepszy przepływ pomiędzy naszymi myślami, a tym co mówimy, piszemy, robimy. Warto to wykorzystać na komunikację z klientami, pisanie maili, artykułów, tworzenie treści marketingowych, czy nagrywanie materiałów video.

Środa to również bardzo dobry dzień na wyrażenie siebie, zastanowienie nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Jest świetnym momentem na przemyślenia dotyczące naszego celu oraz pragnień, a w razie potrzeby na zakomunikowanie ich odpowiedniej osobie, naszemu partnerowi, przyjacielowi czy też szefowi.

Czwartek – dzień Jowisza.

Dzień czwarty po niedzieli. Jueves (hiszp.) i Jeudi (franc.) pochodzą od słowa Jowisz.

Czwartek jest dniem Jowisza, planety rozwoju, pozytywności i siły ducha. Jowisz swoją energią sprawia, że posiadamy chęć działania, pcha nas do rozwoju i pracy przez całą dobę. Dlatego czwartek staje się doskonałym dniem na naukę, rozwój i poszerzanie swojej świadomości. Dodatkowo jest najbardziej produktywnym dniem tygodnia w biznesie. Energia, jaką dostajemy w czwartek, nawet po wyczerpującym dniu pracy, sprawia że mamy ochotę zająć się sprawami, które zalegają w naszym kalendarzu, wspiera również wszystkie rzeczy, które pomagają się rozwijać, czy to psychicznie, czy duchowo. Czwartek to dobry czas na załatwianie spraw finansowych, zarządzanie pieniędzmi, rozpoczęcie nowej praktyki duchowej lub ciekawego hobby.

Czwartek idealnie sprzyja również retrospekcji i zadawaniu sobie konkretnych pytań o dalsze działanie. Często pozwala nam zobaczyć efekty naszej pracy, zajrzeć w wiele tematów głębiej i dostrzegać nie tylko to, co znajduje się na powierzchni.

Czwartek jest najbardziej produktywnym dniem w tygodniu – dlatego skupienie się na pracy pozwoli nam szybko i bezproblemowo domknąć tydzień.  Sprzyja inwestycjom i negocjacjom. To również dobry czas na podejmowanie decyzji zakupowych, nowych wyzwań i podążanie w kierunku samorozwoju.

Piątek – dzień Wenus.

Pochodzenie nazwy tego dnia tygodnia jest mniej oczywiste – nawiązuje do germańskiej bogini Frei, odpowiedniczce Wenus (ang. Friday – piątek). Energia piątku obfituje w energię żeńską, jest bardzo pozytywna i pełna entuzjazmu. To doskonały moment na zakończenie tygodnia pracy w dobrym nastroju i planowanie aktywności na weekend.

Piąty dzień po niedzieli jest zarazem ostatnim dniem roboczego tygodnia. Tym dniem rządzi Wenus, planeta kreatywności, miłości, piękna i celebrowania. Dlatego piątek jest idealnym dniem na relaks, dzielenie się miłością, zadbanie o swój komfort i zmysłową przyjemność. Energia Wenus sprawia, że piątek jest dniem obfitującym w życzliwość i pozytywne nastawienie, dzięki czemu jest idealny na spotkania towarzyskie i oczywiście romantyczne kolacje. W piątek należy się rozkoszować, rozpieszczać i zaniechać codziennej rutyny. To czas na docenienie samego siebie, sprawienie sobie przyjemności, nagrodzenie się za osiągnięcia minionego tygodnia – przybij sobie piątkę!

Dodatkowo energia Wenus uwalnia kreatywność, przez co wnosi nowe pomysły i inspiracje do projektów, nad którymi pracujemy. Jednak uwaga! Nie angażujmy się zbytnio w wyczerpujące zadania, ponieważ piątek ma być dniem zarezerwowanym dla dobrej zabawy.

Sobota – dzień Saturna.

Satur-day, czyli dzień Saturna. Saturn to planeta odpowiedzialności, dyscypliny i pracy. Energia soboty jest często postrzegana jako poważna i skupiona, nawet nieco surowa. To doskonały dzień na pracę nad projektami, które wymagają zaangażowania i wysiłku.

Sobota to dzień, w którym warto dokończyć wszystkie ciągnące się za nami sprawy, zabrać się za to, co odkładamy na później. Energia Saturna pozwala na nadrobienie zaległości, pcha zadania do przodu, pobudza produktywność i pozwala uzyskać równowagę. Nie bez powodu tego dnia poświęcamy największą uwagę na odrabianie prac domowych, układanie spraw w życiu osobistym czy porządkowanie otoczenia. Dotyczy to również naszych relacji z innymi, zwłaszcza kłótni i nieporozumień. W przejęciu odpowiedzialności za trudne zadania pomaga nam siła Saturna, która niesie za sobą wsparcie w wytrwałości, niezwykle potrzebnej przy doprowadzaniu wszystkiego do końca.

Wpływ Saturna powoduje, że sobota jest dniem w silnej męskiej energii, która nadaje strukturę wszelkim naszym przedsięwzięciom. Dlatego to właśnie w sobotę warto zaplanować cały nadchodzący tydzień – przyniesie to niezwykłe wyniki w działaniach na każdy kolejny dzień.

Korzyści z planetarnego kalendarza.

Dostosowanie się do energii dni tygodnia z pewnością nie zaszkodzi Twojej produktywności, a z dużym prawdopodobieństwem osiągniesz takie same (lub lepsze) rezultaty dużo mniejszym kosztem. Nie musisz wierzyć w energię dni tygodnia, ani wpływ planet na nasze życie, żeby wykorzystać powyższe wskazówki w planowaniu swojego kalendarza.

Jak głosi pewna anegdota, znany fizyk, Niels Bohr, nad drzwiami swojego wiejskiego domu powiesił podkowę, która jakoby przynosi szczęście. Jeden z gości zapytał zdziwiony:

– Czyżby pan, taki wielki uczony, wierzył, że podkowa przynosi szczęście?

– Nie – odpowiedział Bohr – ale powiedziano mi, że podkowa przynosi szczęście także tym, którzy w to nie wierzą.

Udanego tygodnia!

Newsletter pracodawcy

Chcesz dostawać informacje o rynku pracy i metodach rekrutacji?  Zapisz się do Newslettera!

    Zapisz się na newsletter!

    Chcesz być na bieżąco z wartościowymi artykułami z zakresu kadr, HR czy rekrutacji?