Przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej? Koniecznie zapoznaj się z metodą STAR.

Opublikowano: 2022-12-14

Metoda STAR to nic innego jak przedstawienie konkretnych sytuacji z życia zawodowego, w jakich się znalazłeś/znalazłaś i opowiedzenie, w jaki sposób sobie z nimi poradziłeś/poradziłaś. Ważne jest przy tym zachowanie określonego porządku: logiki i konsekwencji podejmowanych decyzji. Technika ta jest bardzo dobrym sposobem na podsumowanie doświadczeń, umiejętności, mocnych stron, które zamieszczamy w CV. Jest również niezwykle pomocna przy odpowiedzi na pytanie o słabe strony, o wydarzenia, z którymi sobie nie poradziliśmy, ponieśliśmy porażkę – daje możliwość opisania okoliczności, starań oraz wniosków, jakie z danej sytuacji wynieśliśmy – w taki sposób, żeby przedstawić siebie w jak najlepszym świetle. Wszyscy popełniamy błędy – ważne, żebyśmy potrafili wyciągnąć z nich odpowiednie lekcje, które wykorzystamy w przyszłości.

Jak stosować metodę STAR w praktyce?

Wskazówką jest sama nazwa – akronim, nawiązujący do 4 kluczowych elementów wykorzystywanych w tej metodzie: situation, task, action, result.

Situation (sytuacja) – przygotuj konkretne sytuacje, w których rozwiązałeś/aś jakiś problem, odniosłeś sukces, poradziłeś/aś sobie z porażką, zrealizowałeś/aś ważny projekt; opowiedz co dokładnie się stało, kiedy i dlaczego.

Task (zadanie) – przedstaw, w jaki sposób podszedłeś/podeszłaś do sprawy, jakie zapadły decyzje, jakie zaplanowałeś/aś zadania; jeśli działałeś/aś w zespole opowiedz, jak podzieliliście zadania między poszczególne osoby.

Action (akcja) – w tej części opowiedz o realizacji zadań, co dokładnie zrobiłeś/aś, jak działałeś/aś, z jakich pomocy skorzystałeś/aś.

Result (rozwiązanie) – opisz efekt swoich działań, jaki był rezultat, czy cel został osiągnięty, jakie wnioski z danej sytuacji wyciągnąłeś/wyciągnęłaś.

Trzymaj się tej kolejności podczas rozmowy kwalifikacyjnej – zapewni spójny obraz przytaczanej przez ciebie sytuacji, ułatwi precyzyjne konstruowanie myśli, a tym samym pomoże wypaść jak najlepiej w oczach rekrutera.

Newsletter pracodawcy

Chcesz dostawać informacje o rynku pracy i metodach rekrutacji?  Zapisz się do Newslettera!

    Zapisz się na newsletter!

    Chcesz być na bieżąco z wartościowymi artykułami z zakresu kadr, HR czy rekrutacji?