ATS (ang. Applicant Tracking System) to program, umożliwiający elektroniczną obsługę aplikacji kandydatów. Dzięki systemowi ATS rekruterzy mogą szybciej filtrować i wybierać najlepszych kandydatów, w jednym miejscu śledzić spływające aplikacje, gromadzić dane w centralnej bazie, zarządzać aplikacjami, dodawać notatki, nadawać statusy, wysyłać wiadomości do kandydatów.
Aktualnie zdecydowana większość pracodawców korzysta z systemów ATS, dzięki czemu mogą znacznie uprościć, zautomatyzować i przyspieszyć cały proces rekrutacji. Po czym rozpoznać, że organizacja, do której składasz CV korzysta z tego rozwiązania? W większości przypadków formularz zgłoszeniowy będzie się znajdował na innej domenie niż domena pracodawcy.
Nieodpowiednio skonstruowane CV może utrudnić znalezienie kandydata w systemie lub spowodować odrzucenie jego kandydatury. Dzieje się tak za sprawą jednej z wielu funkcji ATS, dzięki której system może odrzucać aplikacje, niezawierające pożądanych słów kluczowych. Oprogramowanie skanuje pliki CV w poszukiwaniu określonego tekstu. Usprawnia to proces nie tylko preselekcji aplikacji, lecz także przeszukiwania bazy kandydatów pod kątem najtrafniejszego dopasowania do ogłoszenia pracodawcy.
Co warto wiedzieć, żeby uchronić się przed odrzuceniem naszej aplikacji?
Przede wszystkim to, że plik, w jakim zapiszemy nasze cv, ma znaczenie dla systemu ATS. Podstawowa zasada brzmi: im prostszy i bardziej uniwersalny format, tym mniejsze ryzyko błędu algorytmu oprogramowania. Najlepszym rozwiązaniem jest format .pdf ponieważ daje szansę, że program odpowiednio rozpozna dane, wstawi je do systemu, a kandydata będzie można wyszukać po słowach występujących w dokumencie. Pliki w formatach .doc często się rozjeżdżają i mogą być nieczytelne nie tylko dla systemu, ale również dla rekrutera.
Ponadto, bardzo ważne jest nasze słownictwo i sformułowania, jakimi się posługujemy. Używając w CV najpopularniejszych zwrotów, nie tylko nie wyróżnimy się na tle innych kandydatów i nie przyciągniemy uwagi rekrutera, ale również jesteśmy narażeni na odrzucenie naszej aplikacji przez oprogramowanie, które może być zakodowane na pomijanie kwestionariuszy, zawierających określone hasła, np. nic nie wnoszące ogólniki.
Sztuczna inteligencja ma coraz większy wpływ na każdy obszar naszego funkcjonowania. Warto o tym pamiętać i uzbroić się w odpowiednią wiedzę, szukając zatrudnienia na współczesnym rynku pracy.
Ciekawi jesteśmy, jakie są Wasze doświadczenia w wysyłaniu CV? Czy ATS okazał się kiedykolwiek przeszkodą w znalezieniu przez Was pracy?