Jakie zmiany czekają nas w handlu? Jaki wpływ na branżę będzie miało pojawienie się sklepów autonomicznych?

Opublikowano: 2022-05-12

koszyk na zakupy z kolorwym tłem

Zmiany w handlu
W przyszłości możemy spodziewać się zmniejszania zatrudnienia w handlu, w szczególności wśród kasjerów. Zmiany będą następować stopniowo i widoczne będą pod względem struktury zatrudnienia w handlu, przede wszystkim zwiększenia zatrudnienia na etapie przygotowawczym do sprzedaży i logistyce.

Sklepy autonomiczne
Rozwój handlu w kontekście technologicznym jest coraz bardziej widoczny. Mamy już w Polsce i za granicą sklepy w pełni autonomiczne. Ta forma handlu detalicznego jest jednak jeszcze w początkowej fazie rozwoju i nieprędko zastąpi tradycyjne sklepy. Możemy się spodziewać długiego procesu, który będzie polegał na wprowadzaniu w coraz większym stopniu nowych technologii do tradycyjnych sklepów, a nie na całkowitej zamianie na sklepy autonomiczne.

Praca dla kasjerów
Pojawienie się sklepów autonomicznych może budzić obawy, czy osoby zatrudnione na stanowiskach kasjerów stracą pracę. Jednak skala i dynamika ich rozwoju pozwala stwierdzić, iż w najbliższych latach nie będzie to miało dużego wpływu na zatrudnienie w branży. Większy wpływ na zapotrzebowanie na pracowników handlu będzie miał ogólny rozwój technologiczny i cyfryzacja firm. Popyt na kasjerów będzie się zmniejszać systematycznie w miarę wprowadzania w coraz większej ilości kas samoobsługowych. W związku z tym będzie się zmieniać zakres obowiązków pracowników. Zamiast sprzedawać towar, będą przykładowo doradzać klientom, dbać o asortyment na półkach i zachowanie czystości na sali sprzedaży. Te procesy nie oznaczają dynamicznych zmian, jednak długofalowo będziemy obserwować zmniejszenie i zmianę struktury zatrudnienia w handlu.

Powodzenie sklepów autonomicznych
Dla klientów zmiany będą oznaczać urozmaicenie pod kątem możliwości wyboru miejsca zakupu. Nowa technologia dąży w dużym stopniu do zwiększenia wygody zakupów. Jednocześnie o powodzeniu sklepów autonomicznych będą decydowały takie aspekty jak: niezawodność, klarowność, automatyzacja i bezpieczeństwo – co przełoży się na akceptację klientów wobec tego formatu sklepu.

Źródło: https://www.pulshr.pl/fmcg/czekaja-nas-duze-zmiany-w-handlu-popyt-na-kasjerow-bedzie-sie-zmniejszac,88516.html

Newsletter pracodawcy

Chcesz dostawać informacje o rynku pracy i metodach rekrutacji?  Zapisz się do Newslettera!

    Zapisz się na newsletter!

    Chcesz być na bieżąco z wartościowymi artykułami z zakresu kadr, HR czy rekrutacji?