Niedziele handlowe w 2023r.

Opublikowano: 2023-03-30

Sprawdź, w które niedziele nie obowiązuje zakaz handlu

Dla właścicieli sieci handlowych tegoroczny kalendarz jest dość niefortunny. Jedna spośród i tak nielicznych niedziel handlowych zostanie skrócona, a na rekompensatę w postaci dodatkowego dnia z dozwoloną sprzedażą nie ma co liczyć.

Kiedy nie obowiązuje zakaz handlu?

Zakaz handlu nie obowiązuje w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, a także w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

Ile jest niedziel handlowych w 2023?

W 2023 roku czeka nas sześć pełnych niedziel handlowych, a siódma niedziela będzie handlowa jedynie do godziny 14:00. Dlaczego? Bo przypada w Wigilię, a w Wigilię obowiązują inne przepisy. W przypadku gdy 24 grudnia przypada w niedzielę, stosuje się te same zasady, które dotyczą 24 grudnia, gdy dzień ten nie przypada w niedzielę. Zgodnie z nimi po godzinie 14:00 zakazane są handel i wykonywanie czynności związanych z handlem, a także powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. Obowiązują przy tym standardowe wyjątki, określone w ustawie, których zakaz handlu i tak nie dotyczy

Z opisywaną sytuacją będziemy mieli do czynienia w 2023 roku po raz pierwszy. Potem Wigilia Bożego Narodzenia przypadnie w niedzielę dopiero w 2028, a następnie w 2034r.

Czy możliwe są zakupy w niedziele niehandlowe?

Należy mieć świadomość, że niedziele wolne od handlu nie obejmują wszystkich sklepów, ponieważ ustawa przewiduje wyjątki. Zakupy zrobisz m.in. w niektórych aptekach, w placówkach handlowych na dworcach i w portach lotniczych, w piekarniach, cukierniach i lodziarniach czy też w sklepach z prasą, biletami, wyrobami tytoniowymi oraz na stacjach benzynowych.

Z czego wynikają uregulowania dotyczące niedziel handlowych?

Powyższe zasady wynikają bezpośrednio z przepisów ustawy z dnia 10 stycznia 2018r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Czy najbliższa niedziela jest niedzielą handlową?

Tak, w niedzielę 2 kwietnia będziemy mogli spokojnie zrobić zakupy. W jakie konkretnie dni w tym roku przypadają pozostałe niedziele handlowe? Poniżej zamieszczamy kalendarz na 2023r.

Kalendarz niedziel handlowych 2023:

 • niedziela handlowa 29 stycznia 2023
 • niedziela handlowa 2 kwietnia 2023
 • niedziela handlowa 30 kwietnia 2023
 • niedziela handlowa 25 czerwca 2023
 • niedziela handlowa 27 sierpnia 2023
 • niedziela handlowa 17 grudnia 2023
 • niedziela handlowa 24 grudnia 2023 (do godziny 14)

Newsletter pracodawcy

Chcesz dostawać informacje o rynku pracy i metodach rekrutacji?  Zapisz się do Newslettera!

  Zapisz się na newsletter!

  Chcesz być na bieżąco z wartościowymi artykułami z zakresu kadr, HR czy rekrutacji?